Słońce a skóra. Jak skutecznie chronić się przed uczuleniem i łagodzić objawy?

Wraz z nadejściem słonecznych dni zwiększa się nasza aktywność na świeżym powietrzu, ale czy zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest odpowiednie zadbanie o skórę, by uniknąć uczuleń? Odkryj, jak skutecznie chronić się przed nieprzyjemnymi reakcjami skórnymi i jak łagodzić ich objawy.

Uczulenie na słońce – czym jest i jakie są jego objawy?

Uczulenie na słońce, znane również jako alergia na słońce, to reakcja skóry na nadwrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe. Objawia się głównie zaczerwienieniem, swędzącą wysypką, obrzękiem lub pokrzywką, występując najczęściej po dłuższym kontakcie skóry ze słońcem lub podczas intensywnego nasłonecznienia, szczególnie na początku lata.

Alergia na słońce należy do fotodermatoz idiopatycznych, czyli schorzeń skóry związanych z nadwrażliwością na promienie UV. W ramach fotodermatoz wyróżnia się różne postaci, takie jak wielopostaciowe osutki świetlne (PLE), pokrzywka słoneczna oraz przewlekłe zmiany posłoneczne. Wielopostaciowe osutki świetlne to najczęstsza fotodermatoza, przybierająca formę m.in. świerzbiączki letniej, manifestującej się swędzącymi zmianami rumieniowymi na odsłoniętych obszarach skóry. Pokrzywka słoneczna natomiast występuje rzadziej i zazwyczaj dotyczy osób starszych, objawiając się rumieniem, pieczeniem i bąblami już w ciągu kilku minut od ekspozycji słonecznej.

Przewlekłe zmiany posłoneczne, czyli ChAD rozwijają się w wyniku ekspozycji na promienie UVB i UVA u osób z przetrwałym uczuleniem na substancje fotoalergizujące. Inny rodzaj uczulenia to fotodermatozy zależne od czynników zewnętrznych, powstające w reakcji na niektóre leki czy zioła, w kontakcie ze słońcem. Jeśli chodzi o tego rodzaju uczulenie na słońce, objawy przypominają oparzenia słoneczne, co sprawia, że diagnoza i leczenie wymagają szczególnej uwagi.

Jakie osoby najczęściej dotyka alergia na słońce?

Alergia na słońce dotyka przede wszystkim osoby o jasnej karnacji, które posiadają wysokie fototypy skóry. Skóra ludzka naturalnie broni się przed nadmiarem słońca poprzez produkcję melaniny, co widoczne jest jako opalenizna. Jednak u jednostek o jasnej skórze może wystąpić stan zapalny, czasami jeszcze przed pojawieniem się objawów oparzenia, co często mylone jest z reakcją alergiczną. Fotodermatozy, czyli nieprawidłowe reakcje skóry na promieniowanie UV, są w dużej mierze uzależnione od fototypu skóry oraz predyspozycji genetycznych. Osoby z przewlekłymi chorobami skóry, takimi jak atopowe zapalenie skóry, są bardziej narażone na alergię na słońce, podobnie jak jednostki, w których rodzinie występuje ten problem. Dodatkowo, skóra może ulegać zwiększonej wrażliwości na słońce wraz z postępującym wiekiem.

Jak się chronić i w jaki sposób łagodzić objawy uczulenia na słońce?

Aby skutecznie chronić się przed uczuleniem na słońce i łagodzić jego objawy, zaleca się przede wszystkim unikanie intensywnego nasłonecznienia. Przed wyjściem na zewnątrz ważne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym na odsłonięte części ciała. W przypadku wystąpienia podrażnień, zaczerwienień lub obrzęków, pomocne może być stosowanie balsamów po opalaniu zawierających substancje nawilżające i łagodzące, takie jak aloes czy panthenol, a także emolientów. W celu przyspieszenia łagodzenia objawów, warto sięgnąć po preparaty antyhistaminowe, które można stosować zarówno miejscowo, na skórę, jak i doustnie, aby skutecznie redukować świąd i inne nieprzyjemne symptomy uczulenia na słońce.

 

Back to top button