Dlaczego włosy się przetłuszczają? Jak dobrać pielęgnację do włosów przetłuszczających się?

Jeśli nie masz problemów z przetłuszczaniem się włosów, możesz śmiało sięgać po delikatne szampony z naturalnymi olejkami. Jeśli jednak Twoje włosy nadmiernie się przetłuszczają, cierpisz na łupież, uczucie ściągnięcia czy przesuszenia skóry głowy, nie każdy szampon będzie Ci służył. Jak dobrać odpowiednie kosmetyki do włosów przetłuszczających się? Jakie składniki są wskazane?

Po pierwsze: wybierz oczyszczający szampon dopasowany do rodzaju włosów

Gdy Twoje włosy się przetłuszczają, zrezygnuj z szamponów zawierających silikony, tłuste masła i olejki, ponieważ mogą one dodatkowo zablokować ujścia mieszków włosowych, co spotęguje problem. Wybieraj szampony dopasowane do rodzaju swoich włosów z zawartością leczniczych ekstraktów z roślin o działaniu kojącym i seboregulującym. Listę znajdziesz poniżej.

Po drugie dobierz kosmetyki na skórę głowy o działaniu seboregulującym

O ile maski i odżywki dbają o włókno włosa, o tyle wcierki, toniki i płukanki działają bezpośrednio na skórę głowy. Powinny być dostarczone jak najdalej w głąb naskórka, aby przynieść oczekiwane rezultaty – pobudzić wzrost włosów, zahamować wypadanie  czy ograniczyć czynność gruczołów łojowych. A dlaczego skóra głowy nadmiernie się przetłuszcza?

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Przyczyną nadaktywności gruczołów łojowych może być stan zapalny – wtedy należy wybrać szampon i wcierkę ze składnikiem kojącym. Innym powodem może być odwodnienie skóry, która w reakcji obronnej przed czynnikami zewnętrznymi produkuje w nadmiarze łój. Gdy będzie otrzymywać regularnie porządną dawkę nawilżenia  w postaci wcierek i szamponów nawilżających, może uspokoić swoje działanie i włosy przestaną się zbyt szybko przetłuszczać.

Jakich składników potrzebują włosy z tendencją do przetłuszczania się?

Najlepsze będą formuły szamponów, wcierek i odżywek bez ciężkich olejów i maseł, takich jak shea, arganowy czy kokosowy. Unikaj też silikonów i emolientów w szamponach. Odżywki nie nakładaj nigdy bezpośrednio na skórę głowy, chyba że producent jasno to zaleca – mogą one zaczopować ujścia sebum, przez co skóra będzie jeszcze bardziej aktywnie produkować łój. Wcierki, hydrolaty, płukanki i sera powinny być natomiast bogate w ekstrakty roślinne o działaniu odświeżającym, nawilżającym i przeciwzapalnym. Jakie składniki kosmetyków do pielęgnacji włosów zapobiegają przetłuszczaniu się głowy? Są to przede wszystkim substancje pozyskiwane z natury, takie jak:

  • ekstrakty z geranium, kolendry, szałwii, lawendy, pokrzywy, skrzypu polnego, rozmarynu;
  • hydrolaty, czyli wody ziołowe, z czystka czy rumianku;
  • glinki, które genialnie działają na pracę gruczołów łojowych.

Kilka zasad pielęgnacji włosów z tendencją do przetłuszczania się

Na przetłuszczające się włosy działa też witamina B3, czyli niacynamid, który reguluje pracę gruczołów łojowych. Pamiętaj, żeby do mycia włosów używać letniej wody. Myj włosy zawsze dwukrotnie, ponieważ pierwsze mycie jest wstępnie i zwykle nie wystarczy, aby dobrze oczyścić skórę. Kosmetykiem wskazanym w pielęgnacji niemal każdego typu włosów, a przetłuszczających się zwłaszcza, jest peeling trychologiczny, który należy stosować raz na dwa tygodnie. Dokładnie usuwa martwe komórki naskórka, wpływając też pozytywnie na pracę gruczołów łojowych.

Back to top button